Business analytik/ Business analyst

 CZ

Máte zkušenosti s analýzou trhů, Life-cycle cost analýzou (LCCA), business plánováním, business modely? Ovládáte anglický jazyk na výborné úrovni? Chcete se podílet na podpoře firem, které plánují uvést nové produkty na trh a spolupracovat na národních i mezinárodních projektech? Pak hledáme právě Vás!

Úspešná česká společnost FÉNIX TNT s.r.o. hledá do svého týmu nového kolegu na pozici: Business analytik

Náplň práce:

  • podpora firem v uvedení nových produktů a služeb na trh
  • analýza trhu, tržní plány a strategie (identifikace potenciálních zákazníků, konkurence, dodavatelů a cen)
  • posouzení nákladů životního cyklu (LCCA)
  • business plánování, business modely

Požadujeme:

  • VŠ vzdělání, ekonomického zaměření (výhodou)
  • znalost AJ na pokročilé úrovni, Italský jazyk (výhodou)
  • pokročilou znalost MS Office (Word, Excel, PowerPoint)
  • komunikativnost, flexibilitu, teamwork, time-management, samostatnost, organizační schopnosti

Nabízíme:

  • flexibilní, zajímavou a zodpovědnou práci v prosperující společnosti
  • smlouvu na plný úvazek
  • atraktivní platové ohodnocení
  • možnost dalšího vzdělávání
  • spolupráci s mezinárodními partnery
  • místo výkonu práce: Brno jih

Pokud máte zájem stát se členem FÉNIX týmu, splňujete kritéria a chcete se dozvědět více o práci v naší firmě:

zašlete Vaše CV v angličtině na petra.colantonio@fenixtnt.cz

EN

Do you have experience and interest in market analysis, life-cycle cost analysis (LCCA), business planning, business models? Do you speak English at an excellent level? Do you want to participate in the support of companies that plan to launch new products on the market and collaborate on national international projects? Then we are looking for you!

Czech company FÉNIX TNT s.r.o. is looking for a new colleague for the position: Business Analyst

Role and responsibilities:

  • support companies in launching new products/services on the market
  • market analysis, market plans, and strategies (identification of potential customers, competitors, suppliers, and prices)
  • life cycle cost assessment (LCCA)
  • business planning, business models

Key requirements:

  • university education, with economic focus (advantageous)
  • written/spoken English at a professional level, Italian language (advantageous)
  • advanced knowledge of MS Office (Word, Excel, PowerPoint)
  • communication skills, flexibility, teamwork, time-management, independence, organizational skills

We offer:

  • interesting, flexible, and responsible work in a prosperous company
  • full-time contract
  • attractive salary
  • possibility of further education, suitable for graduates
  • cooperation with international partners
  • place of work: Brno south

If you are interested in becoming a member of the FÉNIX team, you meet the criteria and want to learn more about working in our company:

send your CV in English to petra.colantonio@fenixtnt.cz